Gmina Krynki

Krynki – to jedno z najstarszych miast Podlasia – położone wśród wzgórz na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, nad bystrym nurtem rzeczki Krynka.

Gmina Krynki położona jest we wschodniej części woj. podlaskiego. Z południa, zachodu i północy kraju otaczają ją lasy Puszczy Knyszyńskiej. Ze wschodu graniczy z Białorusią.

Jej powierzchnia wynosi 165,91 km2, podzielona jest na 24 sołectwa i liczy ponad 3000 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 21,3 osób na 1 km.2.

Gmina przywiązuje dużą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska. Posiada jedną biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 1000 m3/dobę. Głównym i praktycznie jedynym kierunkiem przemysłowym, jaki występuje w Krynkach jest garbarstwo. W chwili obecnej rzemiosłem tym trudni się 5 prywatnych podmiotów gospodarczych. W sumie w gminie zarejestrowanych jest 186 podmiotów gospodarczych, z czego 8 należy do skarbu państwa a 176 ma prywatnych właścicieli.

Występujący tu pofałdowany obszar, stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Zasadniczym bogactwem naturalnym Krynek jest wysokiej jakości woda o cechach wody mineralnej – słynna na całą Polskę „Krynka”. Nazwa miejscowości Krynki wywodzi się prawdopodobnie od słowa „krynica”, określającego wiele małych źródełek.

thumb_5aa26495b3ae