Przyroda

Gmina Krynki położona jest we wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sokólskim, pomiędzy dwoma obszarami chronionymi: Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej oraz Wzgórz Sokólskich. Tereny te znajdują się w strefie Zielonych Płuc Polski. Duża część gminy to lasy, a dzięki nim i wzgórzom mamy malownicze krajobrazy, czyste powietrze. Atutem Krynek jest dobrej jakości woda. Słabe zaludnienie sprawia, że tereny są świetnym miejscem do wypoczynku. Cisza, lasy, bogata fauna i flora to również nasze bogactwo. Dzięki temu okolice Krynek są rajem dla fotografów, ornitologów, oraz tych, którzy potrzebują pobyć sam na sam z przyrodą.

Stado żubrów, które od jesieni do wiosny wędruje po okolicznych polach jest niesamowitą atrakcją dla odwiedzających nasze tereny. Ale nie tylko żubry stanowią o bogactwie naszej fauny. Łatwo o spotkanie z łosiem, jeleniem, sarną, wilkiem, a nawet z rysiem. Ciekawymi zwierzętami, a często wchodzącymi w konflikt z człowiekiem są bobry. W dolinie rzeki Nietupa, ale nie tylko, można natknąć się na żeremia, lub pozostałości tam, które budują te zwierzęta.

Przy pomocy lornetki można zaobserwować ciekawe ptaki- rybołowa, orlika krzykliwego, błotniaka stawowego i łąkowego, sieweczkę rzeczną, rycyka, bekasa, kszyka, dubelta, orzechówkę. W rezerwacie „Nietupa” stwierdzono występowanie ok.120 gatunków ptaków lęgowych i wielu przelotnych. W okolicy Kruszynian mamy stanowisko cietrzewia.

Nasze lasy są też rajem dla grzybiarzy. W sezonie można zauważyć wielu grzybiarzy szukających prawdziwków, kołpaków, rydzów, zielonek, podgrzybków. Bogate w runo leśne tereny leśne przyciągają amatorów jagód, malin, poziomek. Lasy i polany, łąki są bogate w zioła. Warto uzbierać dziurawca, macierzanki i innych, aby zgromadzić sobie „aptekę natury”.