KS UM Krynki

KLUB SPORTOWY URZĄD MIEJSKI W KRYNKACH

Skrót: KS UM Krynki

Rok założenia klubu: 1955r.

Barwy: żółto – zielone

Adres klubu:
ul. Garbarska 16
16 – 120 Krynki
woj. podlaskie

www.krynki.futbolowo.pl

https://www.laczynaspilka.pl/druzyna/um-krynki,340276.html

Stadion:
ul. Kościelna
pojemność: 300 miejsc siedzących
oświetlenie: brak
boisko (wymiary): 110m x 60m

Trener: Jan Łotysz

II Trener: brak


 

Krótka historia klubu

Tradycje sportowe mieszkańców Krynek sięgają lat 1945r. Młodzież w charakterystycznym dla swego wieku i temperamentu sposób, żywiołowo uprawiała wszelkie formy sportu i zabaw sportowych. Zimą dużą popularnością cieszyły się narty, łyżwy i sanki. Na górach „Kozich” przy ul. Pohulanka i „Szubienicy” przy ul. Grodzieńskiej stale można było spotkać i widywać narciarzy zjazdowych gdzie prowadzone było współzawodnictwo. Kto z najwyższego szczytu gór zjedzie bez upadku. Chętnie uprawiała sport również młodzież w Szkole Podstawowej gdzie najbardziej popularnym sportem była piłka siatkowa i biegi różnego rodzaju.

Zorganizowane formy współzawodnictwa sportowego wystąpiły na początku lat 1950-tych. Z okazji 1-go Maja i innych uroczystości organizowane były biegi przełajowe na trasach parku dworskiego „De-Virionów” oraz na trasach położonych blisko szkoły lasku „ganackiego”. Organizowane również były rozgrywki o mistrzostwo gminy w szachach, warcabach i tenisie stołowym.

Najbardziej jednak lubianym przez mieszkańców Krynek sportem była piłka nożna i siatkowa. W czerwcu 1955r. po raz pierwszy drużyna Ludowego Klubu Sportowego w Krynkach została zgłoszona do rozgrywek o mistrzostwo Białostockiego Związku Piłki Nożnej Klasy B. Pierwszy mecz rozegrano w miesiącu sierpniu na prowizorycznie urządzonym boisku na łąkach przy ul. Okopy. Szatnię stanowiła stodoła Pana Jurylika, łazienkę – przepływająca niedaleko rzeczułka Krynka. Pomimo spartańskich warunków z łezką w oku wspomina się tych wspaniałych piłkarzy LZS Krynki, którzy z werwą i wielkim zaangażowaniem stwarzali piękne widowiska sportowe na zielonej murawie. Do nich należeli m.in.: Kirejczuk Borys – bramkarz, bracia Arkadiusz i Fabian Ciruk, Leonard i Witold Rudnik, Zenon Szynkiewicz, Napoleon Jurczenia, Witold Siemieniako, Jerzy Pożarski, Czesław Hajdukiewicz, Eugeniusz Wasilewski i Franciszek Zuwalski.

Choć piłkarze ze zmiennym szczęściem grali najczęściej w B i A Klasie to jednak stale mieli wiernych sympatyków. W latach 70-tych pojawiła się nowa grupa uzdolnionej młodzieży, która zasiliła drużynę piłkarską LZS Krynki.
Wreszcie po wielu latach zabiegów w 1994r. na błoniach blisko rzeczułki Krynki wybudowano boisko sportowe przy ul. Kościelnej, co stworzyło lepsze warunki do uprawiania sportu piłki nożnej i siatkowej.

Od 1993r. coraz lepiej w rozgrywkach Klasy A piłki nożnej spisywała się drużyna LZS Krynki. Wreszcie w 1995r. piłkarze wywalczyli największy dotychczasowy sukces, a mianowicie awans do Klasy Okręgowej Łomżyńsko-Białostockiej w barażach wygrywając z drużyną Orlęta Czyżew 1:0.

W dniu 12 sierpnia 1995r. Drużyna LZS Krynki rozegrała swój pierwszy mecz w lidze okręgowej z drużyną Ruch Wysokie Mazowieckie po dobrym spotkaniu uległa jednak gościom 0:2.

W lidze okręgowej piłkarze grali do 2005r. rozgrywając niejednokrotnie piękne mecze. Do najbardziej ciekawych spotkań dochodziło w pojedynkach derbowych o prymat w powiecie sokólskim z drużyną „Sokół” Sokółka, z którym to zespołem niejednokrotnie wygrywali. Jak to często w sporcie bywa przyszedł kryzys w kryńskim zespole w roku 2005 i drużyna spadła do Klasy A. W tej klasie rozgrywek również nie najlepiej się spisywała i w 2006r. drużyna seniorów została wycofana z rozgrywek z powodu trudności kadrowych i finansowych. Na placu boju pozostała jednak drużyna juniorów, która mimo piętrzących się trudności finansowych, dzięki dużemu wysiłkowi opiekuna drużyny Stanisława Tumiela starała się podtrzymać piękne tradycje piłkarskie Krynek.

Artykuł opracowany przez Jana Bach.

Drużyna Ludowego Zespołu Sportowego Krynkach – rok 1970

Stoją od lewej: Czarniecki Stanisław, Jurczenia Bogdan, Nalewajko Włodzimierz, Kozłowski Jerzy, Tomulewicz Mikołaj, Fidziukiewicz Leszek, Tomulewicz Włodzimierz – kapitan drużyny oraz Bach Lucjan. Klęczą od prawej: Marcińczyk Jan, Czarniecki Romuald, Wróblewski Mirosław – bramkarz, Rogalski Franciszek – wojskowy, Picewicz Grzegorz, Wróblewski Jerzy.

Drużyna piłki nożnej Ludowego Zespołu Sportowego „Czyścioch” Krynki, która to w 1995r. wywalczyła awans do Klasy Okręgowej

Stoją od lewej: Sałkiewicz Jerzy, Kiemiesz Kazimierz, Gorbacewicz Cezary, Palacz Adam, Stankiewicz Ireneusz, Palacz Dariusz, Kraszyński Krzysztof, Szczęsnowicz Radosław. Siedzą od prawej: Jurczenia Piotr, Wołyniec Mariusz, Bułatewicz Grzegorz, Zalecki Piotr, Stefanowicz Mariusz, Palacz Robert oraz kierownik zespołu – Tomulewicz Włodzimierz.

LZS Krynki – lata 1998-1999 – Klasa Okręgowa Seniorów („Okręgówka)

Stoją od lewej: Włodarczyk Stanisław, zawodnik z Białegostoku (niestety nazwiska nie znam), Sałkiewicz Jerzy, Palacz Dariusz, Karpuk Wiesław, Jagielski Grzegorz, Bach Grzegorz, Jakiel Tomasz (trener), Janowicz Romuald (opiekun). Klęczą od lewej: Jakóbczak Mariusz, Kiemiesz Kazimierz, Mandrosz Piotr, Bułatewicz Grzegorz, Stefanowicz Mariusz, Mandrosz Józef, Jurczenia Piotr i leżą Danilczyk Paweł i Mandrosz Wojciech.

LZS KRYNKI – lata 1999 – 2000: Klasa Okręgowa Seniorów

Stoją od lewej: Jędruczek, Gorbacewicz Cezary, Bach Grzegorz, Sałkiewicz Jerzy, Karpuk Marek, Karpuk Sławomir. Klęczą od lewej: Tomulewicz Włodzimierz, Dakowicz Artur, Palacz Dariusz, Waszkiewicz, Dąbrowski Janusz, Gałka Piotr.

Pozostałe „znalezione” archiwalne zdjęcia i artykuły: