„Nie opuszczam rąk” Spotkanie z Leonem Tarasewiczem i Małgorzatą Czyńską

Fundacja Villa Sokrates oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury i Gminne Centrum Kultury w Gródku ma zaszczyt zaprosić na spotkania 

„Nie opuszczam rąk” Spotkanie z Leonem Tarasewiczem i Małgorzatą Czyńską
jakie odbędą się w Białymstoku i w Gródku

Białystok
Uniwersyteckie Centrum Kultury (kampus Uniwersytetu w Białymstoku), ul. Ciołkowskiego 1N, 15-245 Białystok
21 października 2021 roku, godz. 18:00
Prowadzenie: Dorota Sawicka
Organizator: Leon Tarasewicz, Fundacja Villa Sokrates
Współorganizator: Uniwersyteckie Centrum Kultury, Uniwersytet w Białymstoku

Gródek
Gminne Centrum Kultury w Gródku, ul. Chodkiewiczów 4, 16-040 Gródek
22 października 2021 roku
Prowadzenie: Mikołaj Wawrzeniuk
Organizator: Leon Tarasewicz, Fundacja Villa Sokrates
Współorganizator: Gminne Centrum Kultury w Gródku

Uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych zdobył sławę w kraju i za granicą. W swojej twórczości wychodzi poza blejtram, dosłownie i w przenośni – maluje światłem i betonem, przełamuje schematy, przekłada rzeczywistość na język obrazu i przestrzeni.
Leon Tarasewicz w rozmowie z Małgorzatą Czyńską opowiada o swojej białoruskiej tożsamości i skomplikowanych stosunkach Białorusinów z Polakami, o fascynacji naturą i zwierzętami, zwłaszcza kurami, które z pasją hoduje, wspomina czasy studenckie, ale przede wszystkim mówi o sztuce, której podporządkował całe swoje życie.
„Sztuka to jest poczucie niemożliwości. Twórca każdą kolejną pracą przekracza granice, o których sam jeszcze nie wie. I trzeba mocno wierzyć w to, że ma się przed sobą drzwi do otwarcia, drogi, którymi jeszcze nie szedłeś, ani ty, ani inni”. (za: Wydawnictwo Czarne)
 
Podziwiam jego [Leona Tarasewicza] samoświadomość artystyczną i mądrość życiową, dystans do współczesnego świata oraz poczucie związku z rodzinnymi i narodowymi korzeniami – mocne, choć pozbawione patosu. Bardzo zdrowa lektura w dobie polsko-katolickiego wzmożenia. A także przypomnienie istotnego sensu sztuki i odtrutka na jej instrumentalne traktowanie. (30 września 2021 „Tygodnik Powszechny”, T./Nr 40 Z Dn. 03.10.21)

Wstęp wolny